Antalya AKEV Üniversitesi, 2017

Program Hakkında

İletişim Tasarımı lisans programı mezunları çeşitli sektörlerde iletişim tasarımcısı olarak çalışabilecekleri gibi bu alanda araştırmacı ve akademisyen olmak üzere yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam edebilirler. iletişim tasarımcısı ünvanı ile mezun olan öğrencilerimizin eğitim aldıkları yıllar boyunca görmüş oldukları çeşitli dersler ve onları uzmanlaşmaya yönlendiren seçmeli derslerdeki birikimleri ve yetenek düzeyleri ile önlerinde çok çeşitli çalışma olanakları vardır.

İletişim tasarımcıları, görsel iletişimin teknik, işlevsel ve estetik kriterlere göre tasarımlanmasına özelleşmiş bir eğitim programından geçerler. İletişim tasarım alanı sadece mekanın mimari özelliklerini değil aynı zaman iç mekanda obje kullanımı, aydınlatma, renk ve doku gibi unsurlara göre düzenlenmesini konu edinir. Bu program iletişim ortamlarında kurum ve kuruluşların politikaları ve stratejileri doğrultusunda, teknoloji kullanımını tasarım becerisiyle birleştirerek etkili mesaj hazırlama, tasarlama ve sunma yetkinliklerine sahip öğrenciler yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Türkiye'de benzer yapılanmalardan farklı olarak oluşturulan bölümün ders programı, hem sanat hem de teknoloji vurgusu taşımaktadır. Akademisyen olarak çalışmak isteyen ve buna ilgi duyan öğrencilerimiz Y.Lisans progamına başvurup kabul edildikten sonra üniversite bünyesinde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlayabilirler. Çalışmalarında başarılı oldukça Doktora derecesini alabilir. Sırasıyla Yrd.Doçent, Doçent ve Profesörlük derecelerine ulaşabilirler. Özel sektörde faaliyet gösteren mimarlık büroları, inşaat şirketleri, yapı denetim firmaları, restorasyon firmaları, yapı malzemesi üretim sektöründe niteliklerine ve becerilerine göre yurtiçi veya yurtdışında büro ya da şantiyelerdede iç mimar olarak çalışabilirler. Kamu- kurum ve kuruluşlarının inşaat, yapı, mimarlık şubelerinde (proje tasarımı, proje uygulama, restorasyon) belediyelerde, Kamu Personeli sınavında başarılı olmak koşuluyla atamaları yapılabilir ve görev alabilirler. Bunların dışında da kendi iç mimarlık ofislerini kurarak serbest piyasada çalışmaya ve iş almaya, yarışmalara katılmaya da yönelebilirler.

Temel iletişim tasarımı formasyonu vermeyi amaçlayan zorunlu dersler sürecinde, strateji ve yöntem şöyle açıklanabilir: Eğitimin ilk yılında öğrencilerin iletişim tasarımı konularında genel bilgileri almaları, yetenek ve becerilerinin geliştirilmesini hedefleyen ve öğrencinin düşünce ufkunu açan "yaratıcı" tasarım eğitimi yapılmaktadır. İlk yılın ardından Tasarım Dersleri nitelik değiştirerek uygulanabilir, teknoloji ağırlıklı tasarımlara doğru yönlendirilmektedir. Program içinde ağılıklı yere sahip olan tasarım dersleri zaman açısından hemen hemen eşit ağırlık taşıyan konstrüksiyon dersleri ile takviye edilmekte ve böylece tasarımın teknolojik boyutu da öğrencilere verilmektedir. 4 yıllık lisans eğitimi süreci sonunda temel iletişim tasarımı niteliklere sahip; seçme ders grupları aracılığı ile, mezuniyet sonrası çalışma alanına ilişkin alansal bilgi ve beceriye ulaşmış iletişim tasarımcılarının yetiştirilmesi bölümümüzün temel stratejisidir. Seçme ders gruplarının; İllüstrasyon, Dijital Kurgu, Kavram Geliştirme, Marka Yaratma, TV Programı Yapımı ve Yönetimi, Reklam Grafiği ve Çağdaş Sanat çalışmalarına yönelik olmak üzere alan gruplamaları oluşturulmaktadır.

Öğrencilerin “kendisiyle, doğayla ve diğer insanlarla barışık, kendi iç zenginliğinin sınırlarını keşfeden, olayları ve olguları kendi süzgecinden geçirebilen, kendi yaratıcı potansiyelini açığa çıkartmak ve bu potansiyelini sonuna kadar geliştirmek için güç sergileyen ve sürekli yetkinleşen” insanlar olabilmeleri için her türlü bilim, kültür, sanat ve sosyal etkinlik alanlarını oluşturmaktır.

Güncel duyuru bulunmamaktadır.
Haber girişi yapılmamıştır.
Bu hafta için etkinlik girilmemiştir

Kadriye Mah. Celal Bayar Cad. No:5-6 Serik/ANTALYA

444 1 264

info@akev.edu.tr

akev.edu.tr


BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN


Img

Yükleniyor